Problemi mentalnog zdravlja

Problemi mentalnog zdravlja javljaju se u svim kulturama bez obzira na dob i imaju veliki utjecaj na fizičko zdravlje ljudi koji su njome pogođeni. Psihičkim smetnjama pogođena je petina čovječanstva, a oko 5% populacije ima smetnje koje značajno ometaju radno i socijalno funkcioniranje. Mogućnost liječenja u zajednici je za Svjetsku zdravstvenu organizaciju pitanje temeljnih ljudskih prava. Udruga ‘Susret’ usmjerena je na razvoj društvenih kapaciteta usmjerenih pružanju skrbi za osobe s teškoćama mentalnog zdravlja u zajednici. Stigma koju nosi psihička bolest je nešto što se najteže i najsporije iskorjenjuje. Stigma je bolna i uobičajena realnost u životu osoba s teškoćama mentalnog zdravlja. Stigma je barijera. Strah od stigme i diskriminacije obeshrabruje osobe s teškoćama mentalnog zdravlja i njihove obitelji da dobiju pomoć i podršku kakva im treba. Na nivou cijelog društva, negativni stavovi i predrasude prema osobama s psihičkim smetnjama postali su način segregacije, diskriminacije i izvor nedovoljne podrške. Loše i bombastične priče u medijima takve stavove dodatno osnažuju.    Stigma koju nosi psihička bolest je nešto što se najteže i najsporije iskorjenjuje. Stigma je bolna i uobičajena realnost u životu osoba s teškoćama mentalnog zdravlja. Stigma je barijera. Strah od stigme i diskriminacije obeshrabruje osobe s teškoćama mentalnog zdravlja i njihove obitelji da dobiju pomoć i podršku kakva im treba. Borba protiv stigme je dugotrajan i spor proces i kao i drugdje u svijetu i nama će trebati vrijeme da se taj problem u društvu osvijesti i smanji.

Comments are closed.